Styl życia

Jak zostać agentem sprzedaży nieruchomości we Francji? Prostsze, niż myślisz!

Otóż tak! Proste jak budowa cepa jakby powiedziała moja nauczycielka chemii z szkoły podstawowej. Ale za nim przejdę do konkretów, to ważne jest bym napisała o pewnej subtelności językowej w nazewnictwie, która jest dość istotna. We Francji agent nieruchomości (agent immobilier) czy agent sprzedaży nieruchomości (agent commercial immobilier) to dwie różne rzeczy i tym samym wymagające innego przygotowania.

Agent nieruchomości a agent sprzedaży nieruchomości

Agent nieruchomości (agent immobilier) to ktoś, kto ma uprawnienia samodzielnego otworzenia agencji nieruchomości i też nie ma on obowiązku pracować dla innych agencji. Z kolei agent sprzedaży nieruchomości (agent commercial immobilier) to ktoś, kto nie ma prawa otworzyć swojej agencji i działać na własną rękę. Jest on zawsze zobowiązany do pracy z jedną i konkretną agencją. Przynamniej w tej jednej w której będzie tworzyć swoje portfolio nieruchomości na sprzedaż. Oczywiście agent nieruchomości może, zawsze pracować jako agent sprzedaży nieruchomości. Jednakże to nie działa w drugą stronę. 

Jak zostać zostać agentem sprzedaży nieruchomości we Francji ?

Zostać agentem sprzedaży nieruchomości jest proste i wiele osób decyduje się nim zostać. Dlaczego to takie proste i dlaczego sporo ludzi decyduje się by nim zostać, dowiecie się w tym artykule. To co przeczytacie to suma moich doświadczeń i obserwacji pracy w jednej z największych agencji międzynarodowych we Francji. Jest to angielsko – francuska agencja Leggett Immobilier posiadająca w jednej połowie klientele francuską a w drugiej międzynarodową. W tej agencji pracuję zdalnie od przeszło 3 lat w dziale marketingu. Moim zadanie jest tworzenie wizyt wirtualnych i retusz zdjęć wykonanych przez agentów. Dodatkowo też robię reportaże video – fotograficznie nieruchomości na sprzedaż na terenie całej Francji.

Przez ten okres pracy próbowałam też swoich sił jako agent sprzedaży nieruchomości. Sądziłam, że uda mi się pogodzić dwa stanowiska pracy. Trochę się przeliczyłam. Jednak to czego się nauczyłam to moje. I dlatego teraz bardzo chętnie podzielę się z wami moim doświadczeniem. Może komuś z was pomogę w podjęciu decyzji czy też podam pewien pomysł na aktywność zawodową we Francji.

Agentką byłam przez rok. W tym czasie nauczyłam się stworzyć portfolio oraz organizować wizyty domów i mieszkań na sprzedaż. Ale nic nie sprzedałam, co też oznacza, że też nic nie zarobiłam. 

Aby zostać agentem sprzedaży nieruchomości należy skończyć szkolenie (koszt około 300euro), które zawsze jest organizowane przez agencje. W moim przypadku była to oczywiście agencja Leggett. Szkolenie w zależności od agencji może się od siebie różnić pod względem zawartości, czasu i kosztów. Podam wam tylko to, które sama ukończyłam. 

Szkolenie trwa przez tydzień. I jest ono prowadzone w dwóch językach francuskim i angielskim. Jeśli czujesz się lepiej by mówiono tobie po angielsku to należy się zapisać na to które, jest prowadzone właśnie w tym języku. Ja akurat czuję się znacznie lepiej z języku francuskim, tak też ukończyłam szkolenie po francusku. Jednakże nie różni się ono pod względem zawartości. 

Aby przystąpić do szkolenia należy się na nie zapisać. Oraz by twój pobyt we Francji był zalegalizowany. Co oznacza, że masz już utworzoną jednoosobową działalność gospodarczą (autoentrepreneur) by tym samym otrzymać swój numer SIRET. Może to być też inna forma działalności gospodarczej. Jedno jest pewne. Musisz istnieć w rejestrze firm istniejących we Francji i być zapisanym w francuskiej służbie zdrowia. Co jedno z drugim jest z sobą powiązane. 

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą (autoentrepreneur) też wymaga od ciebie szkolenia i płacenia. Jednakże jest ono prowadzone oddzielnie i nie jest ono prowadzone przez rzadną agencję nieruchomości, ale przez państwo francuskie. Ta procedura jest trochę czasochłonna i wymaga odrobiny cierpliwości z biurokracją francuską. Tutaj piszę jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą we Francji

Agentem sprzedaży nieruchomości może być każdy! Nie są od ciebie wymagane żadne szczególne umiejętności, ani też nie przechodzisz przez żadne rozmowy kwalifikacyjne. 

Zapisujesz się i przez tydzień siedzisz na 4 literach, słuchasz i notujesz co mają tobie do powiedzenia. A mają tobie dużo do powiedzenia; jak należy szukać nieruchomości na sprzedaż, jak tworzyć swoją sieć kontaktów, jak należy negocjować z sprzedającym czy kupującym nieruchomość, jak prezentować dom czy mieszkanie by było ono widoczne wśród tysiąca innych ogłoszeń, jak rozróżnić potencjalnych kupujących od tych którzy tylko uprawiają turystykę na rynku nieruchomości – faire du tourisme 😉

Po zakończeniu szkolenia otrzymujesz od agencji zaświadczenie potwierdzające twoje uczestnictwo w szkoleniu. A po miesiącu otrzymujesz la carte professionnelle zarejestrowaną w CCI upoważniająca cie do bycia agentem sprzedaży nieruchomości. 

Kiedy już to wszystko masz i zanim wyruszysz w teren by tworzyć swoje portfolio nieruchomości, musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie dla agentów. To chroni cie przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. Koszt około 100 euro rocznie 

Tworzenie swojego portfolio nieruchomości 

Tworzenie swojego portfolio nie jest takie łatwe. Bo wymaga ogromnych umiejętności tworzenia sieci kontaktów i tym samym zaufania… Jeśli masz już ogromną sieć kontaktów to z pewności twoje początki będą ciutka łatwiejsze. Ale nie ma się co łudzić, że szybko zaczniesz zarabiać … regularnie. Bo nawet jeśli jakimś cudem udało się tobie sprzedać nieruchomość w pierwszym miesiącu twojej aktywności to na pieniądze musisz minimum poczekać około 3 miesiące. Tyle trwa mniej więcej procedura notarialna od podpisania kompromisu sprzedaży (compromis de vente) do aktu sprzedaży nieruchomości (act authentique). 

W tym wszystkim agencja zobowiązuję się tobie pomóc. Co oznacza, że każdy kto ukończył szkolenie otrzymuje swój adres e-mail, dostęp do strony internetowej za pomocą, którego będziesz publikować swoje nieruchomości na sprzedaż, wizytówki, wsparcie prawne oraz wsparcie video – fotograficzne, wykup reklam na francuskich i międzynarodowych portalach nieruchomościowych. 

Oczywiście każda agencja nieruchomość pobiera procent od każdej sprzedanej przez ciebie nieruchomości. Oprocentowanie bardzo się różni w zależności od agencji. W przypadku Leggett jest to 30/70 dla nieruchomości sprzedanych na wsi i 50/50 dla nieruchomości sprzedanych w mieście. Są agencje, które pobierają mniej procent, ale tym samym nie masz tyle samo wsparcia. 

Wybór agencji zależy od ciebie. Możesz wybrać agencje, która wypłaca tobie większą komisje, co też oznacza, że nie będzie ona oferować tego wszystkiego co wymieniłam powyżej. Jak chociażby to, że to ty będziesz musiał sam opłacać reklamy na portalach internetowych… 

Dlaczego ludzie decydują się zostać agentem sprzedaży nieruchomości? 

W przypadku Leggett większość to Anglicy czy inne narodowości, którzy słabo mówią po francusku i bycie agentem sprzedaży nieruchomości jest dla nich szansą stworzenia stanowiska pracy i tym samym źródła dochodu.

Jest też sporo Francuzów 40+ z bardzo różnym doświadczeniem zawodowym od kierowcy autobusu po menadżera firmy. Jednak w pewnym momencie albo nie mają już ochoty pracy na etacie czy też zderzają się trudnym rynkiem pracy we Francji na którym osobom 40+ jest trudno znaleść zatrudnienie. Bycie agentem komercyjnym nieruchomości daje tobie pewną wolność i niezależność. Co dla niektórych jest ogromnym atutem. 

Kilka porad na dobry początek

Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz być agentem sprzedaży nieruchomości, tak byś nie miał przykrych niespodzianek 

 • posiadanie prawa jazdy i tym samym samochód, który mało pali

I tak, jeśli byś zdecydował się bycie agentem w Paryżu posiadanie tam samochodu nie jest tak potrzebne. Mogłabym napisać, że nawet uciążliwe. Ale jeśli twoim terenem pracy jest wieś, to posiadanie samochodu jest tutaj niezbędne. A taki, który mało spala wręcz konieczne. Bo wszystkie pieniądze, które wydasz na paliwo to twoja inwestycja. Bo żadna agencja nie będzie tobie zwracać kosztów paliwa czy innych kosztów utrzymana samochodu. 

 • posiadanie innego dochodu czy oszczędności na minimum rok tak byś miał za co się utrzymać zanim zarobisz pierwsze pieniądze z pracy agenta. 
 • aparat fotograficzny oraz umiejętność robienia zdjęć. Bo co by nie pisać nieruchomości będące dobrze zaprezentowane mają większą szanse kliknięcia i tym samym nawiązania kontaktu z tobą. 
 • ogromna cierpliwość i umiejętność budowania dobrych relacji międzyludzkich opartych na zaufaniu.

Będąc agentem sprzedaży nieruchomości w Leggett spowoduje, że będziesz mieć klientów z całego świata i nawet jeśli nie mówisz biegle w języku francuskim czy angielskim nie dyskwalifikuje cie do wykonywanie tej aktywności zawodowej. Dobrze jest byś jednak mówił, którymś z tych języków. Wielu agentów pracuje w duecie, by w ten sposób wymieniać się swoimi kompetencjami. Powoduje to też, że masz większą szansę sprzedaży nawet jeśli dzielisz swoją komisją na pół. Ale jak mówi stare powiedzenie; lepiej wróbel w garści niż gołąb na dachu. Znam wielu agentów, którzy w ten sposób pracuje i to pozwala im na regularny dochód. 

Nieruchomości na wsi bardzo się różnią od tych w dużych miastach. Te na wsi sprzedaje się dłużej, aniżeli w mieście. Co też nie jest powodem, że lepiej jest bycie agentem w mieście, bo też konkurencja jest tam ogromna. Czasem by zarobić na cały rok wystarczy sprzedać jedną ogromną nieruchomość, ale jeśli chcesz stworzyć wizerunek osoby, do której ma się zaufanie zalecane jest sprzedawać wszystkie typy nieruchomości, by mieć większe możliwości dotarcia do klientów dysponujących różnymi zasobami finansowymi. 

Jeśli ten artykuł uważasz, że był dla ciebie użyteczny, napisz mi proszę o tym w komentarzu czy też podziel się z kimś kto rozważa decyzje zostania agentem komercyjnym nieruchomości we Francji.

Podaje link do strony umożliwiający kontakt z Leggett Immobilier w celu zapisania się na szkolenie.


 1. Dzień dobry, mam pytanie. Czy żeby zrobić szkolenie, o którym Pani pisze trzeba mieć już założoną działalność? Jestem we Francji legalnie, mam ubezpieczenie itd, ale gdybym chciała najpierw zrobić szkolenie, a potem założyć działalność (bo może na szkoleniu okaże się, że ta praca nie jest dla mnie), to czy to jest możliwe?

  • KarolinaB mówi:

   Dzień dobry, sądzę że tak jest to możliwe. Szkolenie trwa 5 dni. I jeśli by się Pani spodobało to później założy Pani działalność gospodarczą. Proszę się skontaktować z działem rekrutacji:
   recruitment@leggett.fr Może Pani do nich pisać po angielsku albo po francusku. Jeśli nikt Pani nie będzie odpowiadać, proszę dać mi znać. Miłego weekendu 🙂 Karolina

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK WYEMIGROWAĆ I ZAMIESZKAĆ W ZAMKU

Historia z Château du Payre to przypadek i ogromne szczęście któremu jednemu jak i drugiemu bardzo pomogłam.

Na tej stronie internetowej używamy cookies na urządzeniu użytkownika. Pliki cookie są zazwyczaj wykorzystywane w celu umożliwienia prawidłowego funkcjonowania strony (pliki cookie techniczne), generowania raportów użytkowania przeglądarki (pliki cookie statystyczne) oraz reklamowania naszych treści na blogu. Możemy bezpośrednio korzystać z plików cookie o charakterze technicznym, ale użytkownik ma prawo do podjęcia decyzji o włączeniu lub nie włączania plików cookie o charakterze statystycznym i profilowania. Włączając te pliki cookie, pomagasz nam zapewnić Ci lepsze doświadczenia.