Styl życia

Jak założyć jednoosobową dzałalność gospodarczą we Francji. Mój case study!

Założenie (auto-entrepreneur) jednoosobowej działalności gospodarczej we Francji jest proste. Jeśli zna się procedurę, język francuski i ma się kolegę czy koleżankę Francuzkę obeznanego w administracji francuskiej, która dodatkowo zechce tobie w tym wszystkim pomóc. 

Moja rejestracja była bardzo ułatwiona, bo znałam język i przy moim boku był mój niezawodny Cyrille, który ma ogromne doświadczenie z administracją swojego kraju. I wie jak należy z nią postępować.

7 super porad byś nie pogryzł siebie i innych ze złości rejestrując działalność to:

 • Uzbrój się w cierpliwość. Bo administracja francuska zawsze ma racje. Nawet jeśli tej racji nie ma. Wiedz, że z nią nie wygrasz. 
 • Wbij sobie do głowy że, osoby które pracują w administracji są osobami w większości niekompetentnymi i nie chce im się pracować. Mają ciebie i twoje problemy w przysłowiowych czterech literach. Tak więc w twoim interesie będzie pięknie skanować, kopiować, drukować i przechowywać w teczuszkach WSZYSTKIE PAPIERY. Wszystko skrzętnie notuj. Wyrób w sobie maniaka, którego obsesją jest kolekcjonowanie wszystkiego co dotyczy jego legalizacji we Francji.
 • Bądź ZAWSZE bardzo grzeczny w stosunku do urzędnika. Za wszystko przepraszaj i za wszystko dziękuj. Tu działa zasada; Urzędnik mój Pan!
 • Zakup sobie albo miej koleżankę, która ma drukarkę i skaner połączony z internetem.
 • Kup sobie teczkę w której będziesz pieczołowicie kolekcjonować wszystkie dokumenty!
 • Miej koleżankę, kolegę Francuza, który będzie w stanie Tobie pomóc. Nie, że będzie za ciebie ogarniać brudną robotę, ale żeby w razie czego mógł do kogo zadzwonić i się poradzić. Najlepiej, żeby ta osoba była też dobrze ogarnięta w administracji francuskiej. 
 • Przygotuj sobie budżet około 300 euro 

Jak to było w moim przypadku? 

Otóż pierwszym krokiem, który wykonałam było zarejstrowanie się na stronie, która już nie istnieje…. Przez ostatnie 4 lata zaszło kilka dość istotnych zmian. Aby skomplikować cały proces zapisu powstało cała masa przeróżnych stron za pomocą, których możesz zarejstrować swoją działalność gospodarczą z tym, że są one płatne.

Podaję adres strony na której wymienione są wszystkie rządowe strony na których można dokonać rejestracji: bpifrance-creation

Jedną z nich jest; autoentrepreneur którą polecam, bo w przyszłość na tej stronie będziesz też opłacać swoje składki. Należy wybrać >CREER > DECLARER MON AUTO-ENTREPRISE.

A następnie dokonać wyboru odpowiedniej dla ciebie dziedzinę pracy oraz Code APE. Załączam pdf tak byś mógł na spokojnie przeanalizować wszystkie kody. Są ich dziesiątki. 

Do tej procedury radzę przygotować 

 • zeskanowany dowód tożsamości 
 • zeskanowaną “Déclaration d’hebergement” – deklaracje, że macie adres we Francji. Może to być kontrakt wynajmu czy zaświadczenie osoby u której mieszkasz. 
 • Zeskanowaną kopią dowodu wraz z przysięgą, że dowód osobisty jest oryginalny. Czyli coś na kształt; J’atteste sur l’honneur que la présente copie de ma pièce d’identité et bien conforme à l’originale. Fait à …. Le … Signature
 • Zeskanowaną fakturę za wodę lub gaz lub prąd lub telefon komórkowy lub internet. 

Po tej procedurze twoje dane zostaną przesłane do Centre de Formalités des Entreprise (CFE) i w zależności od aktywności zawodowej, którą wybrałeś zostaną one dalej przesłane do 

 • La Chambre de Commerce et de l’Industrie (CCI) 
 • Albo La Chambre de Métiers et de l’Artisanat (CMA) 
 • Albo l’URSSAF pour les professions libérales
 • Albo Le Greffe du tribunal de commerce 

Moja aktywność zawodowa jest zapisana w La Chambre de Métiers et de l’Artisanat (CMA). W którym musiałam odbyć obowiązkowy tygodniowy i płatny staż. Koszt tego stażu to 190.50 euro. Było to 2016, tak więc cena mogła ulec zmianie.

Staż ma za cel przygotować ciebie do bycia … szefem samego siebie, swojej firmy. Jakie są tego zalety i wady. Osobiście, uważam ten staż za zmarnowany czas i pieniądze. Był on tak naprawdę miejscem w którym prezentowały się różne firmy w celu wyciągnięcia od ciebie kasy i twojego adresu e-mail. Długo po stażu otrzymywałam pocztą liczne reklamy, które udawały oficjalne dokumenty, których celem było tylko i wyłącznie płacenia za coś czego kompletnie nie potrzebujesz. Uczulam na ten proceder. Najgorsze jest w tym, że musisz robić dobrą minę do złej gry bo bez tego stażu-haraczu, nie będziesz mieć zarejetrowanej działalności gospodarczej.

Po zakończeniu stażu każdy jego uczestnik otrzymuje Attestation – Zaświadczenie uczestnictwa w stażu oraz EXTRAIT D’IMMARTICULATION czyli numer SIRET który składa się 14 cyfr. Z tego wszystkiego ten numer jest najważniejszy i należy ten papier traktować z namaszczeniem i przechowywać już wspomnianym przeze mnie teczuszce 😉 

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej twoim obowiązkiem jest tworzenie deklaracji twoich dochodów co miesiąc bądź co 3 miesiące w zależności, którą opcje wybrałeś. Jeśli w danym miesiącu czy nawet przez trzy miesiące nic nie zarobisz nic też nie musisz płacić państwu. Jednakże w działalności gospodarczej nie chodzi o to by nic nie zarabiać i tym samym nic nie płacić. 

Dla wszystkich tych, których działalność jest zapisana w La Chambre de Métiers et de l’Artisanat (CMA) tak jak jest w moim przypadku. Wszystkie składki należy opłacać online na wspomnianej już przeze mnie autoentrepreneur.urssaf.

Jest to procedura bardzo prosta i skuteczna. Należy mieć swoje konto, które tworzy się za pomocą dawniej twojego numeru SIRET a teraz zmienili na numer sécurité sociale (czyli ten numery, który widnieje na twojej carte vitale) i adresu e-mail. Składki płacisz za pomocą karty płatniczej. Za każdą  zapłatę otrzymujesz potwierdzenie na adres e-mail. Dodatkowo wszystkie twoje składki są udokumentowane na koncie URSSAF. Osobiście radzę tobie wszystkie deklaracje drukować i przechowywać z teczuszce 😉 Bo i ta strona pewnego dnia może zniknąć … Lepiej dmuchać na zimne.

Co to jest Carte Vitale?

Carte Vitale jest to karta wielkości karty płatniczej na której widniej twój numer sécurité sociale i chip, który pozwala ciebie identyfikować w trakcie każdej wizyty u lekarza czy podczas realizacji recepty w aptece. Jeśli nie masz carte vitale to będzie tobie trudno skorzystać z pomocy lekarza czy zakupić leki… 

Twoja carte vitale jest połączona z twoim kontem bankowym na który wpływają wszystkie zwroty płatności za wizytę u lekarza. Tak, we Francji za każdą wizytę u lekarza się płaci. Np jeśli chcesz się udać do lekarza pierwszego kontaktu to należy zapłacić 25 euro z czego tylko 70% z tej kwoty zostanie tobie zwrócona.

We Francji powszechne jest wykupywanie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego u prywatnych ubezpieczycieli zdrowotnych tzw „mutuelle”. Koszt takiego ubezpieczenia jest zależny od wielu czynników i bardzo trudno jest mi tu podać precyzyjną kwotę. Z reguły to jakieś kilkadziesiąt euro miesięcznie.

Jak otrzymać “Carte Vitale” będąc obcokrajowcem?

Otrzymanie Carte Vitale w moim przypadku było w miarę proste. Złożyłam wniosek online w RSI – organizm, który już nie istnieje. Dodatkowo wysłałam im pocztą kserokopie mojego dowodu osobistego oraz skrót oryginalnego akt urodzenia przetłumaczonego na francuski. W Urzędzie Miejskim w Poznaniu istniała opcja zamówienia skróconego aktu urodzenia przetłumaczonego na 18 języków w tym francuski. Następnie dokument ten został mi odesłany przez RSI. 

Przygotowując się do tego artykułu przekonałam się, że wszystkie procedury przez które przeszłam w 2016 już nie istnieją. Nie istniej też LaRAM – kolejna kasa chorych, do której ja jako artisan byłam zapisana. Na ich miejsce powstał inny serwis AMELI.FR jednakże podaje on informacje ze sobą sprzeczne.

Jeśli jesteś travailleur indépendant ou vous exercez une profession libérale każe się kontaktować z SECU-INDEPENDANTS/ a ten z kolei z AMELI.FR

Przypomina to zabawę w ciuciu babkę. Na waszym miejscu jeśli bym miała ubiegać się o Carte Vitale – tak czy siak chcąc zostać we Francji musisz ją mieć. Dzwoniłabym do wszystkich możliwych miejsc, kas chorych by dowiedzieć się co powinieneś zrobić. Bo nawet jeśli byś chciał założyć konto na AMELI.FR to nie możesz, bo jest tobie potrzebny numer sécurité sociale… 

A nie mówiłam, że administracja francuska nie jest wcale lepsza od tej polskiej … un véritable casse-tête!

Nie ma idealnego miejsca na ziemi. Zawsze przed każdym wyjazdem/ emigracją należy sobie samemu zadać pytanie; Dlaczego to robię? I czy to, że wyjeżdżam jest ucieczką? Bo jeśli tak, to słabo wróży to twojej integracji i zmagania się z napotkanymi problemami.

Francja to piękny kraj z cudownym style życia jednak nie jest tak, że zawsze i w każdym momencie życia / problemów będzie ci w niej dobrze. Bardzo się cieszę, że jestem w związku z Francuzem, bo co by tu nie ukrywać moja integracja przeszła szybko i bez boleśnie. A wszystkie problemy dotyczące mojej legalizacji we Francji zawsze konsultowałam i nadal będę konsultować z Cyrille. Życzę i Tobie byś miał z kim obgadać swoje troski.

W razie potrzeby – pisz! Może uda mi się Tobie pomóc


 1. Witam, mam pytanie; otóż planuje otworzyć sklep internetowy, sprzedaż obrazów, wydruków itp. Jeśli to będzie sprzedaż sporadyczna i zarobek niewielki, to i tak muszę najpierw założyć działalność gosp? Mieszkam we Francji od 3lat, mam carte vitale.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

 2. Bonjour 🙂
  Planuję otworzyć swój sklep internetowy we Francji. Prawdopodobnie będzie to związane z biżuterią. Chcę sprzedawać gotowe produkty lecz być może również tworzyć swoje. La Chambre de Commerce et de l’Industrie (CCI) czy La Chambre de Métiers et de l’Artisanat (CMA) w takim wypadku ?. Mówię po francusku jednak nie perfekcyjnie natomiast mam osoby które mogę poprosić o pomoc. Jestem zielona w temacie prowadzenia działalności w pl i we fr. czy w pole emploi dostałabym jakąś pomoc ? chodzi mi o uzyskanie informacji.

 3. Hej Karolino 😘 Mam pytanie, czy obowiązek szkolenia, nie został czasem zniesiony? Obiło mi się to o uszy😊 tez myślę o założeniu własnej działalności, która będzie się skupiać na wystroju wnętrz i nie ukrywam ze wolałabym te pieniądze przeznaczyć na inny cel🥴 A może są np. Pewne działalności które muszą odbębnić taki kurs? (hydraulicy, elektrycy itp)Pozdrowionka Wam przesyłam 😘

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK WYEMIGROWAĆ I ZAMIESZKAĆ W ZAMKU

Historia z Château du Payre to przypadek i ogromne szczęście któremu jednemu jak i drugiemu bardzo pomogłam.

Na tej stronie internetowej używamy cookies na urządzeniu użytkownika. Pliki cookie są zazwyczaj wykorzystywane w celu umożliwienia prawidłowego funkcjonowania strony (pliki cookie techniczne), generowania raportów użytkowania przeglądarki (pliki cookie statystyczne) oraz reklamowania naszych treści na blogu. Możemy bezpośrednio korzystać z plików cookie o charakterze technicznym, ale użytkownik ma prawo do podjęcia decyzji o włączeniu lub nie włączania plików cookie o charakterze statystycznym i profilowania. Włączając te pliki cookie, pomagasz nam zapewnić Ci lepsze doświadczenia.