Belle France

Ser kozi – jeden z najbardziej ulubionych serów we Francji!

Ser kozi (fromage de chèvre) jest jednym z wielu specjalności francuskich. Francja jest światowym jego producentem i konsumentem. Średnio na rok na jedną rodzinę przypada 2 kilogramy tego sera. I tak mieszkając w Polsce nie znałam sera koziego – oczywiście poza serem owczym – naszym polskim oscypkiem…. Ale to zdaje się inna historia. I jestem pewna, że ani Francuzi ani Górale nie chcieli by bym ich do siebie porównywała.

Typy sera koziego we Francji

Jest ich całkiem sporo. Bo około 146 co oznacza, że różnią się one od siebie kolorem, formą, smakiem i … apelacją (AOP). Oznacza to, że są one produkowane na różnych „terroir protégé” – chronionej ziemi. To samo co się ma z winem. Już wiecie, że każde wino ma swoją apelację i to ona w dużym stopniu determinuje jego smak i … cenę.

Z serem kozim jak i w ogóle z serami we Francji jest podobnie. I tak do jednych z najbardziej znanych apelacji sera koziego należą; Selles Sur Cher, Mâconnais, Valençay, Cabécou du Périgord czy Rocamadour. Ale bez obaw! Ser kozi jest produkowany niemalże wszędzie we Francji!

ZOBACZ FILM Z ROCAMADOUR

Ale jeśli miałabym bardzo ogólnie podać typy serów kozich to prezentują się one następująco;

  • frais – świeży. Czyli taki, który ma zaledwie kilka dni.
  • affinés – dojrzały. Czyli taki, który może mieć kilka tygodni. Jego smak i struktura znacznie się różni od tego świeżego.
  • secs – suchy/twardy. Czyli taki, który leżał w piwnicy kilka miesięcy i jest on dość twardy. Ten ser zawiera bardzo dużą ilość wapnia 🙂
  • accompagnés d’herbes aromatiques diverses ou d’épices – z dodatkami czy przyprawami. Często możemy znaleść świeży ser kozi z przyprawami tj drobno posiekaną cebulką, ziołami, rodzynkami itp

Ser kozi produkcji przemysłowej i rzemieślniczej. Jak je rozpoznać?

We Francji w kraju serem i winem płynącym jest sporo serów produkcji przemysłowej i coraz mniej tych rzemieślniczej. To dotyczy niemalże wszystkich serów nawet camembert czy roquefort. Zasadniczą różnicą pomiędzy produkcją przemysłową i rzemieślniczą jest mleko i czas.

W przemyśle używa się tylko i wyłącznie mleka pasteryzowanego eliminując tym samym witaminy i inne składniki odżywcze a co za tym idzie smak sera. Sery produkcji przemysłowej są zawsze białe, czyste, bez kolorowej, naturalnie rozwiniętej pleśni. Ich smak jest ZAWSZE taki sam. To trochę jak jedząc w McDonalds – tam wszystko smakuje tak samo. Tam nie ma miejsca a przede wszystkim czasu na przypadkowość i oryginalność.

Aby kupić ser produkcji rzemieślniczej muszą one mieć na opakowaniu takie słowa jak; lait cru (mleko świeże) czy fermièr (rolnik) oznacza to, że zarówno mleko jak i produkcja sera pochodzi od tego samego rolnika.

Zachęcam Was do kupna oczywiście jeśli macie taką możliwość serów produkcji rzemieślniczej. Jest ich coraz mniej. Bo samych producentów/rolników sera koziego jest w całej Francji około 3000 co daje tylko 15% całej produkcji sera koziego we Francji.

Jakie wino do sera koziego?

Zasada jest jedna do serów kozich wybieramy raczej wino białe. I może to być; Sancerre blanc, Aligoté, Pouilly-fumé, Muscadet, Vouvray czy nawet wina białe z Alzacji. Ale jeśli ktoś z Was nie lubi win białych to może ewentualnie wypić czerwone wino. Jednakże musi być one bardzo lekkie takie jak; Chinon czy Beaujolais primeur. Ważne, aby smak wina nie był na tyle wyraźny by tym samym nie spowodował konfliktu w połączeniu dwóch smaków: sera koziego i wina.

O tych winach już pisałam tutaj;

POUILLY-FUMÉ – “WĘDZONE” BIAŁE WINO ZNAD LOARY

3 DOSKONAŁE BIAŁE WINA, KTÓRE NIGDY CIĘ NIE ZAWIODĄ! OBIECUJĘ!


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK WYEMIGROWAĆ I ZAMIESZKAĆ W ZAMKU

Historia z Château du Payre to przypadek i ogromne szczęście któremu jednemu jak i drugiemu bardzo pomogłam.