Styl życia

8 Kobiet na 8 marca, które po prostu uwielbiam!

Cristina Córdula, Chantal Delsol, Florence Foresti, Blanche Gardin, Valérie Labrousse, Élise Lucet, Natacha Polony, Simone Veil

8 Kobiet na 8 marca, które po prostu uwielbiam! Sądzę, że każda z nas ma jedną czy nawet kilka kobiet, które szanuje za ich dokonania. I tak po moim 4 letnim stałym pobycie we Francji i mam tą “Szczęśliwą 8 kobiet”, którą każdą z nich szanuję i uważam, że zasługują na szacunek. I to nie tylko dlatego, że są kobietami ale przede wszystkim, że są dobre w tym co robią a świat bez nich byłby smutniejszy.

Są to kobiety, którym zawdzięczamy wiele. Każda z nich zajmuje się czy raczej zajmowała się czym innym bo jedna z nich niestety już nie żyje… ale to co zrobiła dla kobiet jest nie ocenione! Myśle tutaj o bardzo mądrej i zasłużonej dla francuskiego społeczeństwa Simone Veil.

Każdą z tych cudownych Pań przedstawiam w porządku alfabetycznym. Niestety nie jestem w stanie wybrać “Numero 1” bo też przecież nie o to tu chodzi! One są bezkonkurencyjne!

Cristina Córdula – MAGNIFAÏK !

Fotografia pochodzi ze strony internetowej https://www.cristinacordula.com/

Co to za kobieta! Po prostu super! Choć z nią może być podobnie jak z Krystyną Jandą w Polsce albo ją uwielbiasz albo ją nienawidzisz. Ja obie te panie uwielbiam. Cristina pochodzi z Brazylii. I jej brazylijski akcent mówiącej po francusku dodaje mi odwagi… by i ja nie wstydziła się swojego polskiego akcentu 🙂

W 1985 roku przyjechała do Europy. Podczas pokazu w Mediolanie we Włoszech przyjaciel fryzjerki z São Paulo radzi jej, aby obcięła włosy. Wraz z nową fryzurą rozpoczyna się jej międzynarodowa kariera modelki. Pracowała dla największych domów modu takich jak: Yves Saint Laurent, Chanel czy Dior.

Po zakończeniu kariery modelki założyła równie a może i nawet bardziej dochodowy interes – agencje konsultingową ds. wyglądu. Jest to agencja, której zadaniem jest stworzenie nowego looku dla kobiety czy mężczyzny. Indywidualna konsultacja stylistyczna z Cristina zaczyna się od 1.330 euro. Dodatkowo prowadzi jeden z najbardziej znanych programów telewizyjnych na M6 “Les Reines du shopping” – Królowe shoppingu.

Strona internetowa Cristine Córdula

Chantal Delsol – filozofka pod prąd

Fotografia pochodzi z https://www.ladepeche.fr/ ilustrujący artykuł: Toulouse. Chantal Delsol : «Nous n’aimons pas assez notre culture pour avoir envie de la défendre»

Tą panią miałam przyjemność poznać dzięki jej książce: “Kamienie węgielne”. Książka przetłumaczona na język polski w której francuska filozofka pyta nas – współczesnych Europejczyków – na czym nam naprawdę zależy? Co stanowi podstawę naszej tożsamości? Dlaczego zdradzamy wartości europejskie i szukamy dla nich substytutów? I wiele wiele innych pytań. Jest to książka, która doskonale wpisuję się w naszą aktualną sytuację gospodarczą – polityczną i napięć w polityce europejskiej. Będąc pod ogromnym wpływem tej książki napisałam wpis dotyczący przepięknej Katedry Św. Cecylii w Albi posiłkuję się wieloma cytatami z tej książki.

Chantal zajmuje się filozofią polityczną, historią idei i antropologią filozoficzną. Autorka kilkunastu książek filozoficznych i kilku powieści, jako publicystka współpracuje m.in z “Le Figaro” oraz “Valeurs actuelles”. Członkini Akademii Francuskiej, profesor Uniwersytetu Marne-la-Valee. Założycielka Hannah Arendt Institut.

Strona internetowa Chantal Delsol

Florence Foresti – humoriste !

Florence Foresti nie można porównać do nikogo innego! Florence Foresti to Florence Foresti. Poczucie humoru będące mieszanką krytyki społecznej z dystansem do samej siebie. Jej ostatnie wystąpienie będąca prowadzącą 45 -tej ceremonii  wręczenia Cezarów pozwoliła sobie nie owijać w bawełnę. Powiedziała co myślała w bardzo inteligentny sposób dając wszystkim do zrozumienia, że nikt nie będzie jej traktował jak kozła ofiarnego. Florence zgodziła się na poprowadzenie tej ceremonii w której film Roman Polański “J’accuse” (Oskarżam) został nominowany w kategorii za najlepszy film. Osobiście wszyscy którzy znają język francuski polecam obejrzeć jej wystąpienie otwarcia tej ceremonii. Link tutaj

Florence Foresti jest autorką kilku innych i równie dobrych wystąpień – spektakli, które można kupić na DVD Mother Fucker (2009-2011), Foresti Party (2012), Madame Foresti (2014-2015).

Blanche Gardin – stand up po francusku

Blanche Gardin jest Cyrilla i moim odkryciem w 2018. Uwielbiamy ją i zawsze czekamy z niecierpliwością na jej nowe realizacje. Blanche Gardin jest francuską humorystą, aktorką i scenarzystką. Stała się znana publiczności dzięki udziałowi w klubie komediowym Jamel oraz roli w serialu telewizyjnym WorkinGirls na Canal +, a następnie stała się popularna w programach stand-up.

Przez dwa kolejne lata zdobyła Molière de l’humour ( Molière humoru) za spektakle: Je parle tout seul (Mówię sama) i Bonne nuit Blanche (Dobranoc Biała – gra słów Dobra Biała Noc – tłumacząc dosłownie) w 2018 i 2019 roku. Scenarzystka kilku komedii francuskich takich jak: Problemos – świetna komedia niestety niemalże nie zauważona przez krytyków. A szkoda! Bo jest to komedia bardzo inteligentna!

Blanche Gardin jest kolejnym przykładem osobowości którą się uwielbia albo nienawidzi. Jej spektakle nie należą do łatwych bo jest ona w nich bezpośrednia i używa dość surowego języka zachowując przy tym dużo wdzięku i nieśmiałość. To trochę tak jakby wzorowa uczennica w szkole zaczęła mówić o seksie używając przy tym dość pikantnych słów. Bo gdzieś przeczytała, że tak należy mówić na ten temat. Ten kto nie zna odsyłam na You Tube. Tam znajdzie wiele fragmentów jej spektaklów.

Valérie Labrousse – 5 pokoleń kobiet tworzących wino

Valérie Labrousse Chateau du Payre

Valérie Labrousse  była tą jedną z nielicznych osób z prawie 700-set odpowiadając i jednocześnie zgadzając się na moją propozycję pracy barterowej; nowa identyfikacja wizualna w zamian za zakwaterowanie w pałacu.

I tak pewnego listopadowego dnia Valérie przyjechała na lotnisko do Bordeaux by mnie stamtąd odebrać i zawieść do pałacu w którym jak się później okazało zamieszkałam pół roku. Przez ten czas nie tyle co poznałam wina z Bordeaux, Saint Emilion ale przede wszystkim poznałam cudowną kobietę, na której barkach spoczywa ciężar rodzinnej historii i tradycji. Kobieta, która pomimo tego wszystkiego nie boi się wyzwań i przede wszystkim bardzo wczesnego wstawania i pracy do późnych godzin wieczornych.

Jestem jej wdzięczna za jej życzliwość, otwartość i przyjaźń. Bo to od Valérie i jej chateau zaczęła się moja francuska emigracja. Więcej pisała tutaj MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK STWORZYĆ MARKĘ WINNICY.

I jeśli ktoś z Was kiedy chciałby zwiedzić winnice, degustować wino, które tworzy Valérie czy nawet zostać tam na noc to serdecznie polecam i odsyłam do strony internetowej Chateau du Payre

Élise Lucet – dziennikarka, która nie boi się zadawać trudnych pytań

O la w dziennikarstwie francuskim jak i w ogóle mało jest dziennikarzy, którzy mają tą ambicję, aby dotrzeć do prawdy czy choćby chcieć ją zrozumieć … zadać trudne pytanie, które nie będzie tendencyjnym…

Élise wraz ze swoją ekipą innych dziennikarzy tworzących Cash Investigation jest jedną z tych, która nie boi się zadać kilka niewygodnych pytań… na które rzadko otrzymuje odpowiedź…

Dawniej prezenterka telewizyjna a teraz producentka i prowadząca cykl bardzo ciekawych reportaży o korupcji, machlojach, zepsutym przemyśle “Cash Investigation”. Wszystkie reportaże można zobaczyć na YouTube tutaj. Nie są one ani łatwe i szybkie do konsumpcji bo każdemu z nich trzeba poświęcić minimum z godzinę czy dwie.

Natacha Polony – dziennikarka, która jest zawsze przygotowana!

Bardzo elokwentna i zawsze przygotowana dziennikarka. Zaangażowana politycznie i społecznie. Jedna z niewielu, która przedstawia punkt widzenia znacznie mniej lubiany i kompletnie ignorowany przez mainstrimowe media. Przez to przez wielu krytykowana. Sądzę, że jest to kolejna kobiet, która ma tyle samo wielbicieli co wrogów a może nawet tych drugich znacznie więcej… Jest to dziennikarka, która lubi drążyć. Nigdy nie pozostając obojętną.

W 2002 zaczęła pracę w magazynie Marianne w którym specjalizowała się w kwestiach edukacyjnych i społecznych. W 2009 roku rozpoczęła pracę dla Figaro by w 2018 na nowo powrócić do Marianne by objąć stanowisko dyrektora redakcyjnego.

Bardzo aktywna na Facebook i posiadająca swój FanPage

Simone Veil – ikona w walce z dyskryminacją kobiet we Francji

Co by francuskie kobiety zrobiły gdyby nie Simone Veil… Jest to kobieta która przyczyniła się będąc Minister Zdrowia do stworzenia prawa dobrowolnego przerwania ciąży nazwanego we Francji: Loi Veil – Parwo Veil. Było to 17 janvier 1975.

Simone Veil urodzona w żydowskiej rodzinie, została deportowana do Auschwitz w wieku 16 lat, podczas Holokaustu, gdzie straciła ojca, brata i matkę. Ocalała wraz z siostrami Madeleine i Denise. Napisała na ten temat książkę; “Une vie” (tłumacząc; Jedno życie)

Po studiach prawa i nauk politycznych, wstąpiła do wymiaru sprawiedliwości jako starszy urzędnik państwowy. W 1974 r. została mianowana Ministrem Zdrowia przez prezydenta Valéry’ego Giscarda d’Estainga, który był przeciwny prawu Veil jak i wielu innych panów w tym czasie w parlamencie. I w ten sposób stała się ona ikoną w walce z dyskryminacją kobiet we Francji.

1 lipca 2018 r. Simone Veil została pochowana w Panteonie wraz ze swoim mężem. Mam ogromny szacunek dla tej kobiety, jej mądrości, opanowania i elegancji. Bardzo brakuje takich kobiet… Wielkie dzięki Simone za Twoje dokonania. i My kobiety możemy być jej ogromne wdzięczne.

Przyznam się, że ten zestaw kobiet to prawdziwa mieszanka wybuchowa. I sądzę, że wszystkie one mocno reprezentują moje postrzegania świata…

Jestem ciekawa kogo wy macie w serduchu, którą z kobiet szanujecie a może którą stawiacie sobie za wzór do naśladowania. Zostaw jej imię i nazwisko w komentarzu. To wcale nie muszą być kobiety powszechnie znana.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK WYEMIGROWAĆ I ZAMIESZKAĆ W ZAMKU

Historia z Château du Payre to przypadek i ogromne szczęście któremu jednemu jak i drugiemu bardzo pomogłam.

Na tej stronie internetowej używamy cookies na urządzeniu użytkownika. Pliki cookie są zazwyczaj wykorzystywane w celu umożliwienia prawidłowego funkcjonowania strony (pliki cookie techniczne), generowania raportów użytkowania przeglądarki (pliki cookie statystyczne) oraz reklamowania naszych treści na blogu. Możemy bezpośrednio korzystać z plików cookie o charakterze technicznym, ale użytkownik ma prawo do podjęcia decyzji o włączeniu lub nie włączania plików cookie o charakterze statystycznym i profilowania. Włączając te pliki cookie, pomagasz nam zapewnić Ci lepsze doświadczenia.