Winnice

Cidre – „ubogi krewny” wina i piwa?

Cidre – alkohol niskoprocentowy wytwarzany z jabłek. Uwielbiany przez mieszkańców Bretanii i Normandii. Dwa regiony będące znane z jego produkcji. W dużym stopniu przyczyniły się do tego warunki klimatyczne. W Bretanii i Normandii nie produkuje się wina! Duma regionalna będąca obecna we Francji nie pozwoliłaby na to, że nie mają one swojej „specjalności z procentami” 🙂 I tak stały się one znane z produkcji cidre!

Na ostatnim #aperolive w piątek o 19.00 miałam przyjemność prowadzić rozmowę z Kasią z bloga bretonissime, która od kilku lat mieszka w Bretanii. Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć cidru. Okazał się wyśmienity! Bo szczerze, zdarzyło mi się pić cidre, który był niedobry. I sądzę, że z cidrem jest jak z białym wytrawnym winem Muscadet – albo sikacz albo napój bogów! A jedynym sposobem na znalezienie tego dobrego jest jego degustacja. I kilka oznaczeń na etykiecie, o których piszę poniżej.

Produkcja cidre

Cidre produkuje się z jabłek specjalnie do tego przeznaczonych czyli pomme à cidre. Są trzy głowne ich rodzaje:

Wszystkich dociekliwych, chcących poznać odmiany jabłek wykorzystanych do produkcji cidre odsyłam do tego pdf

  • jabłka słodkie bogate w cukier (les pommes douces riche en sucrre)
  • jabłka kwaśne, które dają cidre nutę swieżości i kwasowości (les pommes acides)
  • jabłka gorzkie, które dają cidre strukturę i gorzkość (les pommes  amère)

Jabłka są zbierane po tym jak spadną z drzewa, później się je sieka i wyciska się z nich sok, który jest przechowywany w zależności od producenta albo w dębowych beczkach albo w ogromnych linoxowych zbiornikach. Tam dochodzi do fermentacji.

I tu też zależy od producenta albo dodaje drożdży, które mają przyśpieszyć proces fermentacji albo wręcz przeciwnie – pokłada całą nadzieje w samych jabłkach. Tutaj sam proces fermentacji jest mocno zbliżony do tego jaki się stosuję w Champagne. O którym już pisałam tutaj Szampan i jego skromny kuzyn cremant. Ktorego z nich wybrać?

Rodzaje cidre

I tu de facto też znacząco się nie różni od szampana. Cidre występuję w trzech głównych rodzajach, które różnią się od siebie słodkością. I tak mamy;

  • cidre doux – słodki cidre. To jest ten w którym ilość cukru jest najwyższa. Zawartość alkoholu waha się w okolicach 3°
  • cidre demi-sec – półwytrawny cidre.
  • cidre brut – cidre wytrawny. Te dwa ostatnie są najpowszechniejsze i najczęściej spożywane we Francji. Ich zawartość alkoholu waha się pomiędzy 3° a 5°
  • później mamy cidre rosé będący czystą kreacją komercyjną producenta écusson. Wykorzystuje on do jego produkcji specjalne jabłka będące czerwone w środku – Rouge Délice. Niestety nie miałam okazji pić, dlatego trudno mi ocenić jego walory smakowe.
  • boisson fermentée à base de pommes – napój na bazie sfermentowanych jabłek. Tą nazwę możecie spotkać w Pays Basque, którzy nie mają praw używać słowa „cidre” jest ona zarezerwowana tylko dla Bretanii i Normandii. Podobna historia ma się z Champage i Crémant. Małe wojenki regionalne, jak na Francję przystało 🙂

Muszę przyznać, że cidre robi wszystko by dostosować się do dzisiejszy mód alkoholowych. Jednak jest on nadal daleko w tyle za winem czy nawet piwem we Francji. Jego konsumpcja pozostaje raczej regionalna. Skoncentrowana na tych dwóch głównych regionach Bretanii i Normandii. Są to regiony w których nie produkuje się wina, dlatego też nie ma tam konkurencji… Zdarza się, że Cidre jest również produkowany w Pays de la Loire, Picardie ale tam obecność wina rujnuje jego pozycję i musi oddać hołd i uznanie swojemu rywalowi.

IGP i AOP

Cidre robi wszystko aby dorównać swojemu największemu konkurentowi – winie. Dlatego też, aby nie być gorszym zawalczył w regionach w których jego produkcja jest największa w Normandii i Bretanii by na etykiecie miał jedne z najważniejszych oznaczeń jakości we Francji. Stosowane również w winie – IGP (Indication géographique protégée) i AOP (Appellation d’origine protégée).

Możliwe jest też spotkać słowo „fermière”, które oznacza, że jabłka pochodzą z tego samego miejsca w którym jest on wytwarzany. Sądzę, że można by było to przetłumaczyć jako cidre od rolnika/farmera.

Degustacja cidre i połączenia z potrawami

Cidre jak wszystkie inne napoje „gazowane” pije się dobrze schłodzone. Wszyscy amatorzy piwa dobrze o tym wiedzą. Cidre jest znacznie łatwiejszy w doborze potraw aniżeli wino. Bo tak naprawdę cidre można pić z mięsem, rybami, owocami morza czy deserem. Tutaj najważniejsze jest by dobrać odpowiednią „słodkość”. Co oznacza, że szczerze odradzam picie słodkiego cidre (doux) z ostrygami 🙂

Miłej degustacji!

A Ty pijesz cidre ? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK WYEMIGROWAĆ I ZAMIESZKAĆ W ZAMKU

Historia z Château du Payre to przypadek i ogromne szczęście któremu jednemu jak i drugiemu bardzo pomogłam.