Belle France

Nowa Akwitania – południowo-zachodnia Francja; pełna słońca, pięknej zabytkowej architektury, plaż, gór i wyśmienitego jedzenia!

Wielu z nas Polaków, jak myśli o Francji to od razu wyobraża sobie tylko dwa, no dobra 4 miejsca; Lazurowe Wybrzeże, Paryż, Bretania i Zamki nad Loarą. Przez lata tak samo było ze mną. Zanim zamieszkałam w Nowej Akwitanii. Przed wyjazdem kompletnie jej nie znałam, ani tym bardziej nie miałam żadnego o niej wyobrażenia. Bo też skąd? Akurat ta części Francji nie jest znana w Polsce. Trafiłam tu zupełnie przypadkowo. Ale przez moją ogromną słabość do zamków i pałaców – można uwierzyć, że nie ma przypadku i los tak chciał bym zamieszkała w jednym z miejsc pełen właśnie zamków i historii – w Dordogne!

Mam taką cichą i skromną nadzieję, że dzięki temu blogu wyobrażenie Polaków o Francji troszkę się zmieni… Jest to projekt życia, tak więc należy trzymać kciuki bym żyła długo … i szczęśliwie, bym tym samym jeszcze dużo zobaczyła, sfotografowała, sfilmowała i napisała 🙂

Zapisz się na Newsletter i poznaj piękną Francję!

Newsletter wysyłam 28 każdego miesiąca

 

Please wait...

Pięknie Tobie dziękuję za zapisanie się na mój newsletter!

Będziesz go otrzymywać raz w miesiącu! Każdego 28 dnia miesiąca 😉

Ściskam ciepło

Karolina z Uwielbiam Francje

Mieszkam w Nowej Akwitanii w departamencie Dordogne od 2016 roku i tak od tego czasu Cyrille i ja jeździmy po całej Francji. Co z wielu z Was mogło zauważyć publikacje z Owernii, Bretanii, Oksytanii … Jednak nadszedł taki czas w którym chciałabym skoncentrować się na tym miejscu, który jest mi bliski sercu i który na ten czas znam najlepiej – Nowa Akwitania. Co oczywiście nie oznacza, że znam ją w całości! Cyrille i ja mamy jeszcze sporo do odkrycia i tym samym Wy też! No to zaczynamy!

Nowa Akwitania to destynacja na wakacje par excellence! Cieszy się nie tylko łagodnym, słonecznym klimatem, ale także uprzywilejowanym położeniem, pomiędzy Oceanem Atlantyckim, Pirenejami i Masywem Centralnym. Z piękną różnorodność krajobrazów, począwszy od słynnych winnic Bordeaux do wspaniałych masywów Pirenejów, poprzez uroczą dolinę Dordogne, spokojny płaskowyż Millevaches, wyspy Ré i Oléron czy malowniczy i mój ukochany Kraj Basków. Ten wspaniały region mieści się południowo-zachodniej Francji.

Beynac et Cazenac (Dordogne)

Różnorodność geograficzna i kulturowa

Tak jak każdy duży region Francji, tak Nowa Akwitania dzieli się na departamenty. I tak jest ich aż 12 ; Charente (16), Charente-Maritime (17), Corrèze (19), Creuse (23), Dordogne (24), Gironde (33), Landes (40), Lot-et-Garonne (47), Pyrénées-Atlantiques (64), Deux-Sèvres (79), Vienne (86), Haute-Vienne (87).

Wierzcie mi, każdy z nich ma swoją specyfikę i różnią się od siebie bardzo. Pod wieloma względami; architekturą, historią, tradycją czy nawet mentalnością.

Trudno by było porównywać Kraj Basków do Dordogne czy wino produkowane w Saint Emilion z winem z Bergerac. A wszystko to mieści się w jednym ogromnym regionie – Nowa Akwitania! Oczywiście trudno by było zwiedzić cały region w ciągu jednego tygodniowego pobytu. Najlepiej jest wybrać jeden departament i skoncentrować się tylko na nim.

Jeśli ktoś z Waz zechciałby by spędzić wakacje w Dordogne to odsyłam do jednego z moich wpisów; Wakacje we Francji, czyli co warto zwiedzić i robić będąc w Dordogne? cz.1 Niebawem napiszę część 2-go oraz oddzielny wpis o Kraju Basków.

Hendaye (Kraj Basków)

Zachodnie Wybrzeże Francji – obietnica cudownych wakacji na ogromnych piaszczystych plażach!

Jakim zaskoczeniem będzie dla wszystkich tych, którzy dotychczas spędzali wakacje na plaży na Lazurowym Wybrzeżu w porówaniu z plażami Zachodniego Wybrzeża Francji! Plaż jest cała masa, małych, średnich i dużych. Nie ma ścisku i plażowej tandety! Dla każdego znajdzie się miejsce. Wystarczy kierować się np do departamentu Charente – Maritime czy do mojego ukochanego Kraju Basków!

Zachodnie Wybrzeże Francji – obietnica jakościowych wakacji na ogromnych piaszczystych plażach

Całkowita długość linii brzegowej Charente – Maritime wynosi 463 km, z czego 230 km pochodzi z czterech wysp Charente – Maritime; Ré, Aix, Madame i Oléron.

Na dwóch tych wyspach Ré i Oléron spędziliśmy nasze wakacje w 2020 przejeżdżając te wyspy w szerz i wzdłuż. Obiecuję, że i z tego będzie oddzielny wpis. A tym czasem zapraszam na nasz kanał na YouTube

Wyspa Ré – tylko dla bogatych ?

 • Wyspa Ré położona jest w pobliżu La Rochelle, Saint-Martin-de-Ré jest często uważane za historyczną “stolicę” wyspy Ré.
 • Wyspa Aix
 • Ile Madame jest najmniejszą z wysp Charente – Maritime
 • Wyspa Oléron jest to największa po Korsyce francuska wyspa metropolitalna, o długości 30 km i szerokości 8 km. Saint-Pierre-d’Oléron, uważany również za geograficzną “stolicę” wyspy Oléron.
Ostrygi na wyspie Oléron

Co tu zjeść foie gras czy ostrygii ?

Kulinaria to szeroki temat. I jestem w pełni świadoma, że należy poświęcić im osobny artykuł. Bo nie zdołam napisać tu o wszystkich regionalnych specjalnościach. Oczywiście będąc w Dordogne należy spróbować tutejszego specjału jakim jest; foie gras, magret de canard, confits, gésiers

 Foie gras – jedna z najbardziej ekskluzywnych i kontrowersyjnych specjalności gastronomii francuskiej. Jej historia i jak ją jeść?

Będąc w Charente – Maritime trudno by było nie zjeść tamtejszych ostryg – Marennes-Oléron. I jeśli ktoś z Was ich nie lubi może zawsze zamówić wersję zapiekaną w maśle.

Z kolei będąc u Basków to też trudno by było się oprzeć tamtejszym owczym serom; Ossau-iraty, szynki z Bayonne czy tamtejszej przyprawy dodawanej niemalże do wszystkiego – piment d’Espelette …

Czy Francuzi jedzą dużo mięsa? Przykład szynki gotowanej i surowej.

Piwnica słodkiego białego wina Monbazillac

Co tu pić wino z Bordeaux czy Bergerac ?

Bordeaux od wieków jest jednym z największych producentów wina i jednym z największych eksporterów wina na świecie. Przez te wszystkie wieki tworzyły się bardzo prestiżowe winnice, do których nie każdy ma wstęp. O tym pisałam tutaj; Największe fortuny w winie francuskim: snobizm czy najwyższa jakość ? I proszę przeczytaj ten wpis a obiecuję, że będziesz mieć więcej śmiałości w degustacji i ocenie wina!

Choć i są rodzinne winnice pełne pasji, miłości i wytrwałości w tworzeniu wina. U jednej z takich rozpoczęłam moją emigrację – Chateau du Payre

Moja historia z Château du Payre, czyli jak wyemigrować i zamieszkać w zamku!

Kolejnym ośrodkiem czy nawet mekką dla wszystkich wielbicieli wina jest Saint Emilion – przeurocze miasteczko otoczone winnicami i polami winogron.

A jeśli chodzi o okolice Bergerac to są to wina znacznie mniej prestiżowe aniżeli co niektóre wina z Bordeaux. Ale to wcale nie oznacza, że jest to miejsce brzydsze czy gorsze i niewarte poznania! Tutejszą perełką jest białe słodkie wino – Monbazillac uboga krewna Sauternes. Nie słusznie!

Bourdeilles (Dordogne)

Ogrom dziedzictwa architektonicznego; katedry, klasztory, kościoły, zamki, pałace i winnice

Cyrille i ja jesteśmy ogromnym wielbicielami architektury. Po prostu uwielbiamy ją zwiedzać i poznawać historię każdego zamku, pałacu… Jest to rodzaj naszej pasji, którą mamy to szczęście po części realizować pracując dla angielsko – francuskiej agencji nieruchomości Leggett. Dzięki naszej pracy mamy dostęp do pięknych miejsc, posiadłości na sprzedaż.

Francja miała to szczęście, że wszystkie wojny a przede wszystkim ta ostatnia znacząco ocaliła jej dziedzictwo architektoniczne, które zachwyca nasz po dziś dzień. A w Nowej Akwitanii jest sporo pięknej i bardzo się różniącej architektury. Dordogne różni się architektonicznie od Gironde podobnie jak Charente od Basków. Niemalże co departament to inna architektura i wykorzystywany materiał do jej budowy.

Beynac et Cazenac – przenieś się do średniowiecza! Jest to wioska w której w 2021 realizował swój film Ridley Scott “Ostatni pojedynek” (Le Dernier Duel)” Takich miejsc w których ma się wrażenie, że świat się zatrzymał jest sporo; Bourdeilles, Brantome, Domme, Duras, Saint Jean de Cole, Sarlat … w samej tylko Dordogne!

Ogród Marqueyssac (Dordogne)

Ogrody w stylu francuskim – wyjątkowe miejsca na odpoczynek

Ogrodów jest tu sporo podobnie jak i zamków. Niektóre z nich będąc własnością prywatną stały się tym samym prężnie działającym biznesem. Do takich w Dordogne należą m.in

Ale oczywiście nie ma co ograniczać ogrodów do Dordogne, bo wiele innych mieści się w pozostałych departamentach, których jeszcze nie zwiedziliśmy. Uważam, że zwiedzanie pięknego ogrodu i zjedzeniem czegoś pysznego w restauracji jest doskonałą formą spędzenia wolnego czasu. Jest czas by się zachwycić pięknem natury, architektury i przy tym odpocząć

Grota Lascaux IV w Montignac

Groty w tym najsłynniejsza na całym świecie – Lascaux

W Dordogne grot nie brakuje. Jest ich całkiem sporo. Nic też dziwnego bo to właśnie tutaj odnaleziono wiele śladów prehistorii w tym malowideł ściennych.

Grota Lascaux IV jest tą jedną z najbardziej znanych na świecie. Jest to grota w której są zachowane malowidła ścienne. Niestety ze względu na wrażliwość tych malowideł dla zwiedzających została stworzona kopia groty. I muszę przyznać, że jak na kopie to jest ona bardzo dobrze zrealizowana i nie ma się poczucia ściemy 🙂

Inne groty warte zwiedzenia w Dordogne: Abris Prehistoriques de Laugerie Basse, Grotte de Tourtoirac, Grotte du Grand Roc, Village Troglodytique de la Madeleine, Fort et Cite Troglodytiques La Roque Saint-Christophe.

Ulica Limogeanne w Perigueux

Podsumowanie tutaj nawet Sting kupił sobie zamek!

Zasadniczą różnicą pomiędzy Lazurowym Wybrzeżem Francji a tym Zachodnim jest jego dyskrecja. I choć są tu ogromne posiadłości i ogromne fortuny, tak też nie spotkasz ich właścicieli obwieszonych złotem i diamentem, tak jak to jest na Lazurowym Wybrzeżu. Bo są to fortuny tworzone przez setki lat a nie nowobogackie. I tu wszyscy dbają o to by ich widziano jak najmniej.

Nawet jest takie francuskie powiedzenie; Pour vivre heureux vivons cachés – co oznacza, by żyć szczęśliwie należy się kryć. Nie obnażać się bogactwem 🙂

Dlatego też nikt tu nie jeździ sportowymi samochodowi na co dzień ani też nie ma jachtów i blichtru … Tutaj ceni się dyskrecję. I mam jednak wrażenie, że jak ktoś tu kupuje posiadłość to też nie ze względu by się pokazać. Bo też nie ma gdzie i nikomu. Tutaj każdy zna swoją wartość i miejsce 🙂 Kupując posiadłość w Dordogne, Gironde czy Charente chce się żyć w spokoju, w poszanowaniu do historii i przeszłości!

I też nic dziwnego dlaczego Sting i założycielka L’Oréal kupili sobie posiadłości – by właśnie nikt ich nie fotografował i nie traktował jak małpki w ZOO. A przed ich posiadłościami nie ma tłumów, ani wycieczek chcących zobaczyć gwiazdę w slipach 🙂 To jest tutaj nie do pomyślenia!

Jeden z pokoi na naszej Plebanii udekorowany moimi obrazami Concept Moi

Dlatego z ogromną przyjemnością chcę Cię zaprosić do siebie! Do Cyrille’a i mojej Plebanii z XVII wieku w której niebawem otworzymy nasz pierwszy pokój gościnny. W planach chcemy otworzyć takich pokoi 5, ale wszystko w swoim czasie. Jeszcze w lutym tego roku zaczniemy ogromy remont fasady i tarasu, tak by cieszyć się pięknem i spokojem w naszej małej wiosce w Dordogne!

A tymczasem zapraszam Cię do bycia na bieżąco z moim publikacjami na moim fanpage, profilu na Instagramie i kanale na YouTube

Dziękuję i do zobaczenia w Nowej Akwitanii!

Zapisz się na Newsletter i poznaj piękną Francję!

Newsletter wysyłam 28 każdego miesiąca

 

Please wait...

Pięknie Tobie dziękuję za zapisanie się na mój newsletter!

Będziesz go otrzymywać raz w miesiącu! Każdego 28 dnia miesiąca 😉

Ściskam ciepło

Karolina z Uwielbiam Francje


 1. Pani Karolino🙂Pięknie dziękuję za informację o Dordogne i nie tylko.Pokazujecie ” cudne perełki “Francji,a dla mnie miłośniczki tego pięknego kraju ….to mìód na moje serce ❤ Mam takie marzenie przyjechać do Francji na taki dłuższy pobyt ,aby zwiedzic jak najwiècej i nacieszyć się ,a także osłuchać i porozmawiać w tym języku . Jeszcze raz DZIEKUJE WAM za przybliżenie mi pięknych miejsc z regionów…z oddali by móc nacieszyć oko. Robicie to bardzo profesjonalnie,a ja stałam się WASZĄ Fanką…po prostu uwielbiam Was i czekam na Wasze opowieści i filmiki ,oraz zdjęcia 😍Serdecznie Was pozdrawia miłośniczka Francji.Merci beaucoup 💕

  • Pani Halino, DZIĘKUJĘ! Twój komentarz jest dla mnie ogromną przyjemnością i tym samym motywacją do dalszego do prowadzenia tego blogu. Ależ tak proszę przyjechać! I już zapraszam z całego serca do Dordogne do nas! Oczywiście w najbliższym czasie będę też pisać o innych miejscach w Nowej Akwitanii też sama zdecydujesz w którym chcesz spędzić czas 🙂 Raz jeszcze pięknie i najmocniej dziękuję, że tu z nami jesteś! Bo bez Ciebie prowadzenie tego bloga nie miało by sensu. Było by sztuką dla sztuki 🙂 A co do profesjonalizmu – no cóż inaczej nie umiem. Cenię w sobie życiu jakość 🙂 Ściskam najmocniej!

 2. Ja mieszkam nad Morzem Śródziemnym w Prowansji już od prawie 8 lat. Bardzo mi się tutaj podoba, bo uwielbiam słońce, a tego tu nie brakuje. Uwielbiam w weekendy zwiedzać region, bo to przecież nie tylko plaże. Jest bardzo wiele cudownych miejsc Jednak podczas wakacji nie czuje już tu takiego komfortu bo jest mnóstwo turystów. Wyjeżdżamy z mężem na urlop zawsze w inne miejsca Francji.Zwiedziliśmy już bardzo wiele . Miedzy innymi Bretanię, Normandię, Kraj Basków, Ardèche . Byłam tez w Bergerac, jest extra! Ale jeszcze zostało bardzo wiele do obejrzenia. Dzieki za ten wpis.

  • Salut Kaś, no to super że byłaś już w tak wielu pięknych miejscach we Francji. Wpadnij jeszcze kiedy do Dordogne, Charente, Charente – Maritime… Wirzę, że znajdziesz tam też wiele pięknych miejsc. I tak oczywiście Lazurowe Wybrzeże to nie tylko plaże 🙂 Ściskam mocno!

 3. Droga Karolino ciągle powtarzam jakże jestem szczęśliwa, że trafiłam na Twój kanał “Uwielbiam Francję”. Dzięki, bo zwiedzanie tych rejonów stało się moim celem, a mogłoby mnie ominąć. Planowałam wcześniej podróż kamperem do Dordonii, ale bez przekonania. Już wiosną ruszamy w pierwszą trasę w Twoim kierunku, a w pięknym notesie od Ciebie będę zapisywać te podróże. Ściskam mocno.

  • Droga Stefaniu, bez Ciebie oraz innych osób, ten blog nie miał by sensu. Cieszę się ogromnie, że inspiruję i pomagam w poznaniu Francji. Jak tylko będziesz w Dordogne to koniecznie daj znać. Cudownie było by się spotkać. Do zobaczenia zatem we Francji w Dordogne! K

 4. Ile razy oglądam twoje relacje to nie mogę się nadziwić,że istnieją tak piękne,magiczne,urocze miejsca. Karolino,zrobiłaś mi miły dzień-buziaki:))

 5. Witam Pani Karolino 🙂
  Przypadek sprawił, że właśnie ja i moja rodzina wyruszyliśmy w drogę do Casteljaloux 😊nie mieliśmy planów na wakacje jeden telefon “czy z nami jedziecie? ” i tak siedzimy teraz w aucie 😁 przypadek a może i nie😉 sprawił, że trafiłam na Pani bloga 🙂na którym oddaje Pani piękno Francji. Też uwielbiam zamki i wszystkie stare miejsca, na razie odwiedzamy te w Polsce 🙂
  Francja od zawsze była, jest moim marzeniem, zakochałam się w niej, jeszcze jej nie odwiedzając 😁
  Chyba wrócę jeszcze bardziej rozkochana 😊 czytam Pani wpisy z zachwytem i pragnieniem odwiedzenia tych miejsc.
  Życzę Pani by jeszcze dużo Pani zobaczyła, opisała i sfotografowała 😊
  Pozdrawiam
  P.S. co by Pani poleciła zobaczyć niedaleko Casteljaloux🙂?

  • Dzień dobry Aniu, fajnie że mnie znalazłaś i dzielisz ze mną pasję do Francji. Gdyby tylko nie złamała sobie nogi i gdyby nasz dom był w 100% ukończony to z pewnością bym was wszystkich zaprosiła do siebie. Na ten czas nie jest to możliwe. W przyszłym roku planujemy otworzyć 3 pokoje na wynajem z basenem tak więc jak Nowa Akwiatnia przypadnie Wam do gustu to zapraszam raz jeszcze. Bo skoro uwielbiasz zamki i pałace to koniecznie musisz poznać Dordogne – departament w którym mieszkami i w którym jest cała masa pałaców i zamków z wszystkich niemalże epok od średniowiecza po XIX wiek. A jak jesteście w Nowej Akwiatnii to koniecznie to wpadnijcie nad ocean. Jedną z moich ulubionych miejscówek jest Saint Palais Sur Mer – będzie tam teraz sporo turystów niemalże jak wszędzie we Francji ale jest to przeurocze miejsce i na pewno znajdziecie miejsce na plaży 🙂 Są tam 2 plaże.Jak jesteście w Casteljaloux to stamtąd macie już niedaleko ocean. Możecie też zobaczyć dwa miasteczka Marmande – miasto słynące z pomidorów i jest ono bardzo urokliwe oraz Eymet – też urokliwe i jest to taka enklawa Anglików 🙂 W tym tygodniu zapowiadają bardzo wysokie tepmeratury to polecam Wam jednak coś niedaleko wody. Uważajcie upały będą niemiłosierne 🙂 ! Pięknych wakacji i kto wie może do zobaczenia kiedy 🙂 Karolina

Laisser une réponse

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

MON HISTOIRE DU CHÂTEAU DU PAYRE, OU COMMENT MIGRER ET VIVRE DANS UN CHÂTEAU ET CRÉER UNE MARQUE DE VIGNOBLE AVEC TOUT CELA?

L'histoire du Château du Payre est une coïncidence et un grand bonheur que je les ai aidés tous les deux.

Na tej stronie internetowej używamy cookies na urządzeniu użytkownika. Pliki cookie są zazwyczaj wykorzystywane w celu umożliwienia prawidłowego funkcjonowania strony (pliki cookie techniczne), generowania raportów użytkowania przeglądarki (pliki cookie statystyczne) oraz reklamowania naszych treści na blogu. Możemy bezpośrednio korzystać z plików cookie o charakterze technicznym, ale użytkownik ma prawo do podjęcia decyzji o włączeniu lub nie włączania plików cookie o charakterze statystycznym i profilowania. Włączając te pliki cookie, pomagasz nam zapewnić Ci lepsze doświadczenia.