Chateaux

[:pl]Loire: Chateau Gaudrelle i światowe dziedzictwo UNESCO Val de Loire[:]

[:pl]Centre-Val de Loire to region najbardziej znany ze swoich chateaux – zamki nad Loarą to niemalże taki same must see jak Wieża Eiffla czy Lazurowe Wybrzeże w światowej turystyce. Osobiście mało mnie interesuje gdzie muszę być i co muszę mieć, czy też co muszę zobaczyć by być „uznaną osobą w towarzystwie”.

Dlatego nie widziałam jeszcze tych Zamków nad Loarą, ale widziałam inne w tym jeden polski zamek Château de Montrésor, o którym w najbliższym czasie napiszę i opublikuję całą masę zdjęć.

A tymczasem Region Centre-Val de Loire, który składa się z 6 departamentów Cher, Eure-et-Loir, Indre, Indre-et-Loire, Loir-et-Cher, Loiret. 
W tym artykule jak i kolejnych będę się skupiać na departamencie Indre-et-Loire, który poznałam dzięki robieniu reportaży fotograficznych dla Terra Vitis.

Terra Vitis jest to stowarzyszenie producentów wina, którzy wypracowują równowagę pomiędzy winem bio a winem „nie bio”, ilością pestycydów w procesie produkcji  a kompletną rezygnacją z ich użycia. Temat dość grząski i trudny bo, wino zawsze kojarzy nam się z tradycją, pięknymi pejzażami, zachodem słońca, dorodnymi winogronami, cudownymi chwilami z przyjaciółmi …

Tymczasem to wszystko to TYLKO wyobrażenie … marketing wina. Za nim kryją się rzeczy, o których być może nawet nie wiemy … Oczywiście nie moją rolą jest tutaj robić czarny PR wina, bo jestem jego absolutną zwolenniczką i wielbicielką. Jednakże po ilości wypitych win wiem, których regionów Francji muszę unikać by nie mieć bólu głowy. Od nadmiaru siarczanów i pestycydów właśnie !

Ostatnio piłam wiele różnych win z Loire doskonale wyselekcjonowanych przez jednego z właścicieli château pod względem rocznika (millésime), apelacji (appellation d’origine contrôlée) i ceny.

Pomimo tego, że nie były to wina bio to i dobrze się po nich czułam bez względu na  wypitą ilość. Tak więc istnieje nadzieja, że producenci z Loire minimalizują ilość dodawanych siarczanów i pestycydów.

W tym tekście ciachałabym was zapoznać z Château Gaudrelle, w którym wraz z moim chłopakiem zrobiłam reportaż fotograficzny: pól winogron, piwnic troglodytów (caves troglodytiques) w których produkuje się i przechowuje wino.  Przestrzeń geograficzna Château Gaudrelle jest na tyle oryginalna i ważna, że została wpisana do światowego dziedzictwa UNESCO Val de Loire. Wino leżakując w jaskini ma najdoskonalsze warunki do fermentacji – stałą temperaturę i stałą wilgotność powietrza oraz brak światła. Wszystko to co robi dobrze winu.

Château Gaudrelle swoją historią sięga XVII wieku i wyspecjalizowało się w produkcji wina białego w apelacji Vouvray. Produkując cztery jego odmiany: wino białe wytrawne (sec), wino białe mniej wytrawne (sec tendre), wino białe łagodne (moelleux), wino białe bąbelkowe (fines bulles).

Wino które ma bąbelki powszechnie zwane w Polsce „szampanem”  nie może używać nazwy Chapmagne, bo to jest to nazwa zarezerwowana WYŁĄCZNIE dla regionu Champagane we Francji, gdzie właśnie to wino bąbelkowe i jest produkowane. Dlatego inne regiony które produkują bąbelkowe wina używają nazw takich jak Crémant de Bordeaux, Crémant de Loire itp

Mieliśmy tę przyjemność skorzystania z okazji, by właściciel château Alexandre Monmousseau oprowadził nas po całej piwnicy i degustacji jednego ze swoich win.
Sam mówi i swoim winie i ziemi w ten sposób

Co za szczęście! Jakie to szczęście! Szczęście w  życiu by móc pracować w takim otoczeniu jak Loara, w sercu Vouvray i jego słynnym Chenin (odmiana winogron) tronujący na tej ziemi przez około 17 wieków!
 Cóż za bogactwo historii człowieczeństwa i obyczajów! Cóż za cudowny „twór” geologiczny i klimatyczny!

Całego tego dziedzictwa jesteśmy  jedynie efemerycznymi spadkobiercami.
Zadanie jest naprawdę ekscytujące: żyć w trzecim tysiącleciu i produkować wino, które jest odbiciem ziemi i jego przeszłości. To właśnie  temu poświęcamy całą naszą energię (…)

Zawsze w takich chwilach sobie myślę, że jestem nie lada szczęściarą by móc zwiedzać tak unikalne miejsca za sprawą mojej pracy jako fotograf.

Oczywiście, jeśli ktoś z was chciał by sam tego doświadczyć wystarczy się skontaktować z Château Gaudrelle, które organizuje zwiedzanie piwnicy zakończone degustacją i dobrowolnym kupnem wina. Kupując w ten sposób wino „kupujesz doświadczenie” które przy jego piciu z przyjaciółmi jest wartym podzielenia się doświadczeniem.

We Francji są właśnie château produkujące wino, ale i są też takie które albo tego nigdy nie robiły lub zaprzestały z różnych powodów. Najczęstszym z nich jest brak spadkobierców chcących kontynuować produkcję wina. Osobiście się temu nie dziwię, ponieważ  jest to praca bardzo trudna i angażująca. Nie można produkować, tworzyć wina na pół gwizdka. Jest to praca silnie związana z ziemią – bliska natury i zależna od jej kaprysów … Ciężka praca fizyczna, która nie zawsze musi zakończyć się sukcesem.
 Ludzie, którzy mają już dość sprzedają ziemię wraz z château albo tylko ziemię albo tylko château.

„Château” nie zawsze musi znaczyć „wino”, tak samo „wino” nie zawsze znaczy „château”. Wina mogą być produkowane przez tzw. domaine co oznacza posiadłość. I tutaj wcale nie musi oznaczać, że wino produkowane przez posiadłość (domaine) jest gorsze. Nic z tych rzeczy! Tym proszę się NIGDY nie sugerować. Najważniejsze w winie jest apelacja (appellation d’origine contrôlée), szczep winogron (cépage) i dobry rocznik (millésime). Osobiście nie lubię win produkowanych z winogron Syrah, ktoś inny z kolei może nie lubić chardonne… Wino ma w sobie wiele subtelności i wiele walorów smakowych co czyni ten trunek wyjątkowym.

W agencji nieruchomości Leggett Immobilier dla której pracuję jest wiele winnic do kupienia w całej Francji. Jest to też doskonały dowód że nie trzeba wywodzić się z rodziny z tradycjami winnymi. Wystarczy kupić winnice i zacząć samemu je produkować. A co! Jakby powiedział to mój dobry kolega: Kto bogatemu zabroni ? 🙂

Winnice na sprzedaż w całej Francji[:]


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK WYEMIGROWAĆ I ZAMIESZKAĆ W ZAMKU

Historia z Château du Payre to przypadek i ogromne szczęście któremu jednemu jak i drugiemu bardzo pomogłam.