Styl życia

Egzamin z języka francuskiego czyli pierwszy krok do uzyskania obywatelstwa francuskiego. Jak wygląda taki egzamin? I ile kosztuje ?

W 2021 roku minęło 5 lat jak na stałe mieszkam we Francji! Już 5 lat! Zleciało jak z bicza strzelił. I pomyślałam; Dlaczego by nie postarać się o obywatelstwo francuskie, skoro tu mieszkam, pracuję, płacę podatki, kupuję dom... a Cyrille mój partner jest Francuzem.

Warto byście wiedzieli, że 5 lat to minimum, by móc się starać o obywatelstwo francuskie. Choć po zrobieniu symulacji jakie będę musiała złożyć dokumenty nie ma mowy bym udowodniła mój kilkuletni pobyt we Francji… Taką symulację możecie zrobić tutaj

O tym jakie dokładnie dokumenty będę musiała złożyć by starać się o obywatelstwo francuskie w procesie naturalizacji będę jeszcze pisać. Mogę was zapewnić, że wszystko to zależy od waszej indywidualnej sytuacji cywilnej. Ale możecie być pewni, że dokument o znajomości języka francuskiego będzie ZAWSZE wymagany. Bez względu czy jesteś mężatką, czy masz dziecko, czy też jesteś właścicielką domu… Znać francuski musisz!

Jaki jest wymagany poziom znajomości języka francuskiego ?

I teraz tak! Egzamin, który przeszłam jest dla wszystkich tych, którzy nie mają żadnego innego certyfikatu znajomości języka francuskiego i nigdy nie ukończyli żadnej szkoły we Francji! Tutaj dokładnie znajdziesz jakie inne dyplomy, zaświadczenia możesz przedstawić o zdaniu testu językowego starając się o obywatelstwo w procesie naturalizacji. Twoja znajomość języka jest wymagana na poziomie B1 Średniozaawansowany Wiesz mi, każdy da rade!

Według definicji France Education International (FEI) znajomość języka na poziomie B1 (Średniozaawansowany) to „skuteczna, ale ograniczona znajomość języka. Potrafi zrozumieć jasny, standardowy język w zakresie znanych mu dziedzin. Potrafi poruszać się w czasie podróży, rozmawiać o zainteresowaniach i udzielać krótkich wyjaśnień dotyczących różnych wydarzeń.

TCF – egzamin językowy dający dostęp do obywatelstwa francuskiego

Jeśli tak jak ja nie masz żadnego innego certyfikatu potwierdzającego twojej znajomości języka na minimum poziomie B1. Nauczyłaś się tego języka trochę na łapu capu, nie skończyłaś żadnej szkoły językowej i jakoś tak wyszło, że mówisz, czytasz i piszesz po francusku. I aby potwierdzić jego znajomość musisz przejść przez państwowy, ale płatny egzamin TCF (Test de connaissance du français czyli test ze znajomości francuskiego) Nie ma bata! Ale bez obaw! Strach ma zawsze duże oczy i w rezultacie każdy może ten test zdać! Uwierz mi! Znam Anglików, którzy mówią po francusku; Kali jeść, Kali pić i zdali ten egzamin! A co lepsze mają obywatelstwo francuskie! Trochę ręce z gaciami opadają i zastanawiasz się jak to jest możliwe ? Możliwe!

Jak wygląda egzamin językowy TCF ?

Hmm ten egzamin nie jest trudny, ale rzeczywiście sprawdzają twoją znajomość na wszystkich poziomach;

  • Rozumienie ze słuchu: 29 pytań wielokrotnego wyboru – 25 minut
  • Rozumienie tekstu czytanego: 29 pytań wielokrotnego wyboru – 45 minut
  • Wypowiedź pisemna: 3 ćwiczenia – 30 minut
  • Wypowiedź ustna: 3 ćwiczenia (test indywidualny twarzą w twarz z egzaminatorem) – 10 minut

Rozumienie ze słuchu: 29 pytań wielokrotnego wyboru – 25 minut

Jesteś w jednym i tym samym pomieszczeniu z innymi uczestnikami egzaminu. Z płyty CD są puszczane tzw sytuacje z życia codziennego; rozmowa z sąsiadem, z kelnerem, z kolegą z pracy itp.

Na twoim stole masz rodzaj zeszytu w którym jest zadane pytanie do każdej codziennej sytuacji. Masz do wyboru 4 odpowiedzi z tym, że jedna z nich jest właściwa. Odpowiedzi są do siebie bardzo bliskie co oznacza, że należy naprawdę rozumieć co się do ciebie mówi i o co się cię pyta.

Rozumienie tekstu czytanego: 29 pytań wielokrotnego wyboru – 45 minut

Tu podobnie. Teksty są bardzo różne. Różnej długości, tematyki. Do każdego tekstu jest pytanie i należy wybrać jedną właściwą odpowiedź z czterech. Tutaj nie tylko wymagana jest umiejętność rozumienia tekstu pisanego, ale też ogólne obycie i znajomość życia we Francji.

Wypowiedź pisemna: 3 ćwiczenia – 30 minut

Moim skromnym zdaniem najprostsza część testu. I tak jak znacznie bardziej czuję się lepiej w mówieniu aniżeli w pisaniu po francusku, tak ta część egzaminu wydała mi się bardzo prosta. Ba! Banalna. Masz do zrealizowania 3 ćwiczenia:

1.Opisać swój pobyt w hotelu podczas wakacji

2. Opisać ślub przyjaciela

3. Odpowiedzieć na pytanie gdzie i dlaczego wolisz uprawiać sport w domu czy na świeżym powietrzu ?

Tematyka ćwiczeń ulega za każdym egzaminem zmianie – taki mi się przynajmniej wydaje 😉 Każda z tych części ma minimalną i maksymalną ilość słów. Minimalna to 50 słów. I jakby nie patrzeć to niemalże ta sama ilość słów w wiadomości na fejsbuku czy na insta. Nic skomplikowanego!

Wypowiedź ustna: 3 ćwiczenia (test indywidualny twarzą w twarz z egzaminatorem) – 10 minut

Najprzyjemniejsza cześć tekstu. Egzaminator zadaję tobie 3 pytania. Ja otrzymałam następujące pytania; Przedstaw się kim jesteś i co robisz? Sytuacja w sklepie z sprzętem do pływania, zabawek na plażę. Musiałam się wcielić w klientkę, chcącą kupić piłkę, strój kąpielowy itp Oraz ostatnie pytanie czy koncentrując się tylko na życiu zawodowym jest dobre ?

Ile kosztuje ten test ?

Aby wziąć udział w teście należy wysłać;

  • czek na kwotę 160 euro. Tak tak wysłać czek! Dobrze przeczytałaś! We Francji nadal istnieją czeki!
  • wypełnić i wysłać fiche d’inscription
  • kopertę A4 wraz ze znaczkiem pocztowym
  • oraz wybrać datę egzaminu

Wszystko to należy wysłać do najbliższego ośrodka egzaminacyjnego. Wszystkie ich adresy znajdziesz tutaj

Podsumowanie

Ok! Ustalmy jedną rzecz. Po przeszło 8 latach studiowania w rożnych Akademiach Sztuk Pięknych mam coraz mniejszą ochotę na bycie/czucie się studentem. Sądzę, że mam swoją dawkę studiowania. Dlatego też nie przygotowywałam się do tego egzaminu. Po prostu pomyślałam co będzie to będzie. Bo i tak w miesiąc nie nauczę się francuskiego. A nawet jeśli pomylę rodzajniki to przecież nie to będzie mnie eliminowało! Ważne jest by idąc na egzamin czuć się pewnie w języku francuskim i będzie dobrze 🙂

Daj znać w komentarzu czy ty też chcesz się ubiegać o obywatelstwo francuskie oraz jak tobie poszedł egzamin ?


  1. Grazyna Ziolkowska mówi:  :

    Hej, tez przygotowuję dokumenty do obywatelstwa. Nie wiem tylko czy jak zdałam egzamin na poziom C1 w 2019 roku, to czy mi go zaliczą.
    Pozdrawiam

  2. Hej, zaczynam wlasnie robic jakies cwiczenia, zaczynam sie denerwowac , a tutaj taka niespodzianka: Aby, sie nie bac 🙂
    po 19 latach bycia razem z francuzema w tym po 15 latach malzenstwa , oraz 12 latach mieszkania razem we Francji, byc moze mnie nie wbija w ziemie
    dziekuje, za pomocny material i dodanie courage
    trzymaj sie

    • Ależ oczywiście! Nie ma się czego bać! Zdasz bez problemu – po tylu latach mieszkania we Francji i obcowania z Francuzem…! Ściska mocno!

  3. Nie ma się czego bać. Teraz tak mowie, bo przed egzaminem okropnie się stresowałam. Jak już wcześniej wspominałam w temacie ” Jak uczyłam się francuskiego” tez mam dyplom B1. Zastanawiam się czasami czy starać się obywatelstwo, bo spełniam wymogi . Mam jednak problem ze znalezieniem stałej pracy. Najczęściej są to CDD oraz okresy chômage. Nie z mojej winy oczywiście, no tak wychodzi niestety. Boje się, ze to może mnie dyskwalifikować .Co o tym myślicie? Czy ktoś otrzymał obywatelstwo mimo, ze nie pracował na CDI?

    • KarolinaB mówi:  :

      Kasia, dzięki za komentarz. I gratuluję zdania egzaminu. Niestety nie mam wystarczającej wiedzy by jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Nie mam pojęcia w jakich kryteriach jesteś oceniana czy posiadanie stałego zatrudnienia jest jednym z nich – nie wiem. Znam dziewczynę Polkę, która od lat jest na macierzyńskim i nie ma stałego zatrudnienia a dostała obywatelstwo francuskie. Tak więc próbuj 🙂 I życzę Tobie powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK WYEMIGROWAĆ I ZAMIESZKAĆ W ZAMKU

Historia z Château du Payre to przypadek i ogromne szczęście któremu jednemu jak i drugiemu bardzo pomogłam.