Winnice

Białe wina z Alzacji: Sylvaner i Pinot Gris

Ach ta Alzacja! Jeden z regionów Francji, które znam najmniej … co oznacza, że nigdy tam nie byłam. Znam ją tylko z reportaży i książek. A od kilku tygodniu zapoznaję Was z jej dość szeroką gamą win. Przede wszystkim win białych. W końcu jest to region, którego klimat nie bardzo pozwala w tworzeniu win czerwonych. I choć mają jedno Pinot Noir to Alzacja raczej pozostanie jeszcze na długo znana przede wszystkim z swoich białych i bombelkowych win tj; Crémant d’Alsace – o którym trochę pisałam tutaj: SZAMPAN I JEGO SKROMNY KUZYN CRÉMANT. KTÓREGO Z NICH WYBRAĆ?

Przez ostatnie kilka tygodni w każdy piątek o 19.00 na #aperolive zapoznaję Was z winami z Alzacji. I tak zapoznałam Was z Rieslingiem i Sylvanerem. Dwa a jakże znane i uwielbiane wina z Alzacji. Ci którzy przegapili wpis i live o Rieslingu odsyłam tutaj; RIESLING – JEGO WYSOKOŚĆ WŚRÓD WIN ALZACKICH!

7 szczepów winogron z Alzacji

Alzacja jest znana przede wszystkim ze swoich szczepów winogron aniżeli z apelacji tak jak Burgogne czy Bordeaux. I to właśnie nazwę szczepu winogron znajdziemy na etykiecie. Jest to region, który dość zasadniczo różni się od pozostałych. Być może przez jego bliskość/sąsiedztwo z Niemcami. Co też spowodowało, że nazwa jednego szczepu wywodzi się z języka niemieckiego – Gewurztraminer. Ale po kolei szczepy winogron w Alzacji prezentują się następująco;

  • Pinot Blanc (25%)
  • Riesling (20%)
  • Pinot Gris (17%)
  • Gewurztraminer (12%)
  • Pinot Noir (12%)
  • Sylvaner (8%)
  • Muscat (2%)

Jeśli miałabym podać różnice smakowe pomiędzy Rieslingiem, Gewurztraminer a Pinot Gris to prezentowały by się one następująco:

Słowo acidité oznacza – kwasowość, fruité – owocowość, corps – struktura wina, alcool – alkohol. Uważam, że tego rodzaju grafika bardzo dobrze a przede wszystkim zrozumiale prezentuje różnice pomiędzy winami. I tak z tych trzech moim faworytem jest Pinot Gris. Bo jak na mój smak jest on doskonale wywarzony.

I jakbym miała użyć polskich określeń to jest to wino półsłodkie, z kolei gewurztraminer słodkie, z tym, że Monbazillac czy Sauternes musiałby być zatem bardzo bardzo słodkiem winem. A Riesling – wytrawny. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że znajdą się i tacy którzy nie zgodzą się do takich określeń. Ale jak już dobrze wiemy o gustach i smakach się nie dyskutuje 😉 Bo mogą być one źródłem konfliktów. To, że coś się komuś wydaje bardziej kwaśne czy owocowe niekoniecznie musi być takie dla mnie i na odwrót. Dlatego jedynym sposobem by poznać wina jest ich degustacja! Tak by samemu ocenić i poznać co najbardziej tobie smakuje. Nagorzej jest się opierać na czyjej opinii – smaku.

Klasyfikacja win w Alzacji

Największą apelacją wśród win z Alzacji to AOP Alsace co oznacza, że na butelce oprócz nazwy szczepu winogron widnieje to właśnie oznaczenie. Ale byście wiedzieli co wybieracie to klasyfikacja win w Alzacji prezentuje się następująco;

  • AOP Alsace – Appellation d’Origine Controlée – nazwa pochodzenia kontrolowana.
  • Crémant d’Alsace – czyli wino z bombelkami czyli Crème de la Crème z Alzacji. Apelacja oznaczająca wino musujące.
  • Alsace Grand Cru – czyli ten rodzaj ziemi, który został uznany za wyjątkowy a wino pochodzące z niej „lepsze” od AOP Alsace
  • Vendanges tardives – czyli późne winobranie czyli nawet takie, które może odbywa się w grudniu czy w styczniu. By tym samym otrzymać słodkie białe wino.
  • Sélection de grains nobles – czyli selekcja najlepszych winogron podczas późnego winobrania, by tym samym otrzymać best of the best białe słodkie wino z Alzacji. Jest ono tym samym najdroższym winem z Alzacji. Słowo „nobles” w końcu do czegoś zobowiązuje 🙂

Route des Vins – Szlakiem wina

Szlak winny Alzacji to szlak turystyczny, który przecina region winiarski, by tym samym móc odkryć wina z Alzacji i ich produkcję.

Został on zainaugurowany w 1953 r. I jest on jednym z najstarszych we Francji, obejmujący ponad 170 kilometrów i 73 gmin, przez departamenty Haut-Rhin i Bas-Rhin.

Szlak winny Alzacji jest częścią turystyki winiarskiej, którą można przejść pieszo, przejechać samochodem czy rowerem. Jedyne słowy co kto i jak lubi.

W najbliższy piątek o 19.00 na #aperolive na moim FanPage będę rozmawiać z Tomaszem z BikeTrip o wycieczkach rowerowych we Francji. Nie zabraknie też wina! Jednakże zmienię już region winiarski z Alzacji na tutejszy w którym mieszkam – Sud-Ouest!


  1. Cześć,

    Bardzo cenię sobie wina z Alzacji, nigdy tam nie byłem a preferuję je od ponad 10-15 lat, kiedy mój przyjaciel podarował mi pierwszego Gewurztraminera. Moment kiedy otworzyliśmy to wino w gronie znajomych zmienił moje podejście do win. Wszystko co do tego momentu piłem wydało mi się nieporozumieniem i to też był moment w którym zacząłem świadomie poznawać i wybierać wina.
    To też popchnęło mnie do epizodu gdy zrobiłem pierwsze własne mokotowskie wino z drożdżami z sprowadzonymi z Francji. Dziś wiem, że w tym wszystkim chodzi o coś zupełnie innego, tzn. o miejsce, glebę, klimat, lokalne grona i ich drożdże … (ale to opowieść na inną okazję).

    Trafiłem tu bo szukałem dobrego opisu wina Sylvaner, podobają mi się te grafiki i dobrze oddają profil win.

    Jeżeli możesz uzupełnić artykuł o dwa ostatnie szczepy (Sylvaner i Muscat), to będę wdzięczny, bo one najbardziej mi smakują oprócz Reslinga i Pinot Gris, polecam do spróbowania np. tego ostatniego z granitowej gleby Grand Cru Frankstein.
    pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOJA HISTORIA Z CHÂTEAU DU PAYRE, CZYLI JAK WYEMIGROWAĆ I ZAMIESZKAĆ W ZAMKU

Historia z Château du Payre to przypadek i ogromne szczęście któremu jednemu jak i drugiemu bardzo pomogłam.